Gemiddeld stroomverbruik: hoeveel stroom gebruikt een woning per jaar?

Een woning zonder zonnepanelen haalde in 2025 gemiddeld 2.260 kWh stroom van het net, volgens het CBS. Met één bewoner is dat veel minder, met vier of vijf veel meer. Vul hieronder je woningtype, het aantal bewoners en je eigen afname van de jaarafrekening in. Je ziet direct of je boven of onder het gemiddelde zit en wat dat verschil kost.

Vergelijk je stroomverbruik

kWh
€/kWh

Uitkomst

Jouw verbruik vergeleken met het gemiddelde
–
Gemiddelde van vergelijkbare woningen (CBS)
–
Middelste woning (mediaan)
–
Deel van die woningen dat minder gebruikt
–
Verschil in stroomkosten per jaar
–

Waarden met bron: CBS-gemiddelden over september 2026 (incl. btw, opgehaald 17 oktober 2026) en de officiële energiebelasting 2026 (Belastingdienst). voorbeeld = voorbeeldwaarde: vul je eigen gegevens in. De uitkomst is een indicatie, geen garantie of advies. Bronverantwoording

Gemiddeld stroomverbruik per aantal bewoners

Deze tabel komt uit CBS StatLine 85140NED, verslagjaar 2025 (voorlopige cijfers, gepubliceerd op 31 augustus 2026, opgehaald 17 oktober 2026). Het gaat om de stroom die woningen van het net afnemen. Bij woningen met zonnepanelen telt de stroom die ze direct zelf gebruiken dus niet mee. Het aantal bewoners is het aantal mensen dat op 1 januari op het adres stond ingeschreven.

BewonersZonder zonnepanelenMet zonnepanelen (afname)Alle woningen
1 bewoner1.610 kWh1.880 kWh1.660 kWh
2 bewoners2.440 kWh2.940 kWh2.660 kWh
3 bewoners3.000 kWh3.480 kWh3.230 kWh
4 bewoners3.580 kWh3.950 kWh3.790 kWh
5 of meer3.950 kWh4.300 kWh4.130 kWh
Alle huishoudens2.260 kWh3.110 kWh2.580 kWh

Gemiddeld stroomverbruik per woningtype

WoningtypeZonder zonnepanelenMet zonnepanelen (afname)Alle woningen
Appartement1.810 kWh2.020 kWh1.830 kWh
Tussenwoning2.510 kWh2.590 kWh2.550 kWh
Hoekwoning2.630 kWh2.880 kWh2.760 kWh
2-onder-1-kapwoning2.890 kWh3.460 kWh3.220 kWh
Vrijstaande woning3.640 kWh4.480 kWh4.160 kWh
Alle woningen2.260 kWh3.110 kWh2.580 kWh

Waarom zie je verschillende gemiddelden?

  • Met of zonder zonnepanelen. Woningen met zonnepanelen halen in de CBS-cijfers gemiddeld méér stroom van het net dan woningen zonder. Dat zegt niet dat panelen meer verbruik geven: het zijn andere woningen, en het cijfer laat niet zien wat panelen in één woning besparen. Vergelijk je daarom met woningen zoals die van jou.
  • Afname of netto. Sommige bronnen noemen de netto levering: afname min teruglevering. Die ligt bij woningen met zonnepanelen veel lager. Deze pagina gebruikt de afname, omdat die op je jaarafrekening staat.
  • Gemiddelde of mediaan. Een klein aantal woningen met een heel hoog verbruik trekt het gemiddelde omhoog. De mediaan, de middelste woning, ligt daarom lager.
  • Gemeenschappelijke ruimtes. Stroom voor liften en trappenhuizen in flats zit niet in de cijfers, die gaat via een aparte aansluiting.

Rekenvoorbeeld

Je woont met z'n tweeën in een tussenwoning zonder zonnepanelen en nam volgens je jaarafrekening 2.500 kWh af. Vergelijkbare woningen haalden gemiddeld 2.440 kWh van het net (mediaan 2.270 kWh). Je zit dus 60 kWh meer dan gemiddeld. Tegen de gemiddelde stroomprijs van € 0,2595 per kWh, inclusief energiebelasting en btw, is dat € 16 per jaar meer.

Is jouw stroomverbruik hoog? Zo zoek je het uit

Zit je ver boven het gemiddelde, zoek dan naar de grote verbruikers: een elektrische auto, warmtepomp, elektrische boiler, airco of een oude vriezer. Met stroomverbruik apparaat berekenen zie je per apparaat wat het per jaar kost. Overweeg je zonnepanelen, dan reken je met hoeveel zonnepanelen heb ik nodig uit hoeveel panelen bij je verbruik passen. Je totale kosten bereken je met energierekening berekenen. Hoeveel gas vergelijkbare woningen gebruiken, staat bij gemiddeld gasverbruik.

Veelgestelde vragen

Wat is het gemiddelde stroomverbruik voor 2 personen?

Een woning met 2 bewoners zonder zonnepanelen nam in 2025 gemiddeld 2.440 kWh van het net af, volgens het CBS. In een appartement was dat 2.120 kWh, in een vrijstaande woning 3.550 kWh.

Wat is het gemiddelde stroomverbruik voor 1 persoon?

Een woning met 1 bewoner zonder zonnepanelen nam in 2025 gemiddeld 1.610 kWh af. In een appartement was dat 1.490 kWh.

Hoeveel stroom gebruik je gemiddeld per maand?

Het CBS publiceert alleen jaarcijfers. Een jaarverbruik gedeeld door 12 is een rekenkundig maandgemiddelde, maar je verbruik verschilt per seizoen. Vergelijk daarom je jaarverbruik, niet één maand.

Ik heb zonnepanelen: welk getal vul ik in?

De afname van het net op je jaarafrekening (normaal plus dal), zonder je teruglevering eraf te halen. Kies bij zonnepanelen "ja": dan vergelijk je met andere woningen met zonnepanelen.

Zijn de cijfers voor 2025 definitief?

Nee, het CBS noemt de cijfers over 2025 voorlopig. Ze kunnen nog worden bijgesteld. Het CBS werkt deze tabel elk jaar bij; wij nemen de nieuwe cijfers over zodra ze verschijnen.

Gerelateerde rekenhulpen

Meer over dit onderwerp