Gemiddeld gasverbruik: hoeveel gas gebruikt een woning per jaar?

Een woning met een cv-ketel op gas gebruikte in 2025 gemiddeld 1.020 m³ gas, volgens het CBS. Een appartement zit daar ruim onder, een vrijstaande woning ruim boven. Vul hieronder je woningtype, het aantal bewoners en je eigen verbruik van de jaarafrekening in. Je ziet direct of je boven of onder het gemiddelde zit en wat dat verschil kost.

Vergelijk je gasverbruik

m³
€/m³

Uitkomst

Jouw verbruik vergeleken met het gemiddelde
–
Gemiddelde van vergelijkbare woningen (CBS)
–
Middelste woning (mediaan)
–
Deel van die woningen dat minder gebruikt
–
Verschil in gaskosten per jaar
–

Waarden met bron: CBS-gemiddelden over september 2026 (incl. btw, opgehaald 17 oktober 2026) en de officiële energiebelasting 2026 (Belastingdienst). voorbeeld = voorbeeldwaarde: vul je eigen gegevens in. De uitkomst is een indicatie, geen garantie of advies. Bronverantwoording

Gemiddeld gasverbruik per woningtype

Deze tabel komt uit CBS StatLine 85140NED, verslagjaar 2025 (voorlopige cijfers, gepubliceerd op 31 augustus 2026, opgehaald 17 oktober 2026). Het gasverbruik is gecorrigeerd voor het weer, zodat jaren met een koude of zachte winter vergelijkbaar zijn. "Middelste woning" is de mediaan: de helft van de woningen gebruikt minder, de andere helft meer.

WoningtypeWoningen met gas (cv of blok)Middelste woning met gasAlle woningen
Appartement750 m³670 m³610 m³
Tussenwoning980 m³920 m³860 m³
Hoekwoning1.120 m³1.070 m³990 m³
2-onder-1-kapwoning1.250 m³1.180 m³1.110 m³
Vrijstaande woning1.630 m³1.530 m³1.390 m³
Alle woningen1.020 m³920 m³870 m³

Gemiddeld gasverbruik per aantal bewoners

Meer bewoners betekent vooral meer warm water: douchen, koken en afwassen. Het aantal bewoners is het aantal mensen dat op 1 januari op het adres stond ingeschreven.

BewonersWoningen met gas (cv of blok)Middelste woning met gasAlle woningen
1 bewoner830 m³720 m³700 m³
2 bewoners1.040 m³940 m³890 m³
3 bewoners1.160 m³1.070 m³990 m³
4 bewoners1.250 m³1.160 m³1.050 m³
5 of meer1.390 m³1.270 m³1.170 m³
Alle huishoudens1.020 m³920 m³870 m³

Waarom zie je verschillende gemiddelden?

Op internet staan gemiddelden die elkaar lijken tegen te spreken. Meestal kloppen ze allemaal, maar meten ze iets anders:

  • Alle woningen of alleen woningen met gas. In het gemiddelde over alle woningen tellen ook huizen met stadsverwarming of een volledig elektrische warmtepomp mee, die weinig of geen gas gebruiken. Dat drukt het gemiddelde: 870 m³ voor alle woningen, tegenover 1.020 m³ voor woningen met een cv-ketel of blokverwarming op gas.
  • Wel of niet gecorrigeerd voor het weer. Het CBS publiceert ook een gemiddelde zonder weercorrectie (StatLine 81528NED): 790 m³ voor alle woningen en 1.260 m³ voor een vrijstaande woning in 2025. Was het een zachte winter, dan ligt het echte verbruik lager dan het gecorrigeerde cijfer.
  • Gemiddelde of mediaan. Een paar woningen met een heel hoog verbruik trekken het gemiddelde omhoog. De mediaan, de middelste woning, ligt daarom meestal lager.

Vergelijk je eigen jaarafrekening daarom met woningen met gas, zoals de rekenhulp standaard doet. Je eigen verbruik is niet gecorrigeerd voor het weer: na een koude winter zit je wat hoger, na een zachte winter wat lager.

Rekenvoorbeeld

Je woont met z'n tweeën in een tussenwoning met een cv-ketel en verbruikte volgens je jaarafrekening 1.000 m³ gas. Vergelijkbare woningen gebruikten gemiddeld 950 m³ (mediaan 890 m³). Je zit dus 50 m³ meer dan gemiddeld. Tegen de gemiddelde gasprijs van € 1,3886 per m³, inclusief energiebelasting en btw, is dat € 69 per jaar meer.

Is jouw gasverbruik hoog? Zo zoek je het uit

Zit je ver boven het gemiddelde, kijk dan eerst naar de woning: een oudere, slecht geïsoleerde woning gebruikt meer, en woningen verschillen ook binnen een type sterk in grootte. Daarna naar gewoontes: de thermostaat, douchetijd en het aantal kamers dat je verwarmt. Wat je hele energierekening kost, reken je uit met energierekening berekenen. De actuele prijs per kuub staat bij gasprijs per m³. Wat isoleren of een zuiniger apparaat oplevert, zie je met energie besparen berekenen, en of een (hybride) warmtepomp loont met warmtepomp besparing berekenen. Meer tips staan bij het onderwerp besparen. Hoeveel stroom vergelijkbare woningen gebruiken, zie je bij gemiddeld stroomverbruik.

Veelgestelde vragen

Wat is het gemiddelde gasverbruik voor 2 personen?

Volgens het CBS gebruikte een woning met 2 bewoners en een cv-ketel of blokverwarming op gas in 2025 gemiddeld 1.040 m³ gas, over alle woningtypen samen. In een tussenwoning was dat 950 m³, in een appartement 790 m³ en in een vrijstaande woning 1.560 m³.

Hoeveel gas gebruik je gemiddeld per maand?

Het CBS publiceert alleen jaarcijfers. Een jaargemiddelde gedeeld door 12 geeft een rekenkundig maandgemiddelde, maar in werkelijkheid gebruik je het meeste gas in de wintermaanden en in de zomer vooral gas voor warm water en koken. Vergelijk daarom je jaarverbruik, niet één maand.

Wat is het gemiddelde gasverbruik van een vrijstaande woning?

Een vrijstaande woning met een cv-ketel of blokverwarming op gas gebruikte in 2025 gemiddeld 1.630 m³ gas, gecorrigeerd voor het weer. Over alle vrijstaande woningen, ook die zonder gas, was het 1.390 m³.

Waarom wijkt het gemiddelde af van wat ik elders lees?

Meestal omdat het over andere woningen gaat (alle woningen of alleen woningen met gas), omdat het niet is gecorrigeerd voor het weer, of omdat het over een ander jaar gaat. Hierboven staat per cijfer welke CBS-tabel en welk jaar het is.

Zijn de cijfers voor 2025 definitief?

Nee, het CBS noemt de cijfers over 2025 voorlopig. Ze kunnen nog worden bijgesteld. Het CBS werkt deze tabel elk jaar bij; wij nemen de nieuwe cijfers over zodra ze verschijnen.

Telt koken op gas mee?

Ja. Het CBS meet de gaslevering aan de woning, dus verwarming, warm water en koken samen.

Gerelateerde rekenhulpen

Meer over dit onderwerp